help

ukraine

cz

Před příjezdem

Co si připravit před příjezdem do České republiky?

S sebou si vezměte jen ty nejnutnější věci. Zejména veškeré nezbytné doklady (občanský průkaz, řidičský průkaz, cestovní pas), hotovost, platební karty, léky, pakliže nějaké berete, očkovací průkaz, doklady o pojištění. Jste-li očkování proti Covid-19, vezměte si i očkovací certifikát. Cestovní pas nemusí být biometrický.

V případě, že nemáte cestovní pas, vezměte si občanský průkaz, případně rodný list, či jakýkoliv dostupný osobní dokument. Dokumenty nemusí být přeloženy do českého jazyka.

Máte-li děti, vezměte veškeré dostupné dokumenty i pro ně.

Ke vstupu do České republiky kromě cestovního dokladu nepotřebujete žádný zvláštní dokument, vízum či cokoliv dalšího.

Kdo může přijet z Ukrajiny do České republiky?

Česká republika přijímá občany všech zemí, kteří prchají před válkou na Ukrajině, nezáleží tedy na národnosti. Ukrajina však přes hranice nepustí zdravé muže ukrajinské národnosti ve věku 18 až 60 let, kteří mají povinnost narukovat.

Česká republika přijímá na své území osoby všech občanství, včetně ruského.

Způsob cesty do České republiky

Pakliže pojedete vlastním automobilem, mějte k dispozici veškeré doklady vztahující se k automobilu (technický průkaz, pojištění odpovědnosti za škodu způsobenou provozem vozidla; pokud nemáte mezinárodní pojistku, musíte si sjednat tzv. hraniční pojištění). Na hranicích se tvoří kolony, pokuste se tak mít dostatek pohonných hmot.

Vlaky a autobusy jezdí často zdarma, na nádražích je mnoho dobrovolníků, kteří vám pomohou s dalším nasměrováním.

Přímo z hranic jsou organizovány bezplatné autobusové a vlakové linky, proto nevěřte lidem, kteří vás chtějí převést za vysoké poplatky.

V současné době je zřízena každodenní vlaková linka ze Lvova přímo do České republiky. Například zde.

Top