help

ukraine

cz

Přechod hranic

Co potřebujete k příjezdu do České republiky?

Občané Ukrajiny a ostatní lidé postižení ozbrojeným konfliktem na Ukrajině potřebují k přicestování do České republiky pouze cestovní pas.

Děti mají výjimku a pokud cestovní pas nedrží, postačí jim k přechodu hranic a ke vstupu do České republiky pouze rodný list.

Dle aktuálních informací je pro uprchlíky z Ukrajiny možné přejít hranici se Slovenskou republikou také pouze s občanským průkazem či rodným listem.

Potřebuji potvrzení o očkování proti Covid-19?

Pro občany Ukrajiny, kteří vstupují na území České republiky cestou z Ukrajiny, nejsou stanovy žádné povinnosti (zákazy) související s pravidly proti šíření onemocnění Covid-19

Při vstupu do České republiky nebudete muset vyplňovat příjezdový formulář, disponovat výsledek negativního testu na covid-19 či mít k dispozici certifikát o prodělaném onemocnění nebo dokončeném očkování proti onecmonění Covid-19.

Občané Ukrajiny nemají povinnost se po svém příjezdu podrobit RT-PCR testu na území České republiky.

Pes, kočka a jiní domácí mazlíčci

Psa, kočku nebo jiného domácího mazlíčka můžete vzít s sebou. Není potřeba žádné očkování ani tzv. pet pass.

Po příjezdu je nutná 10 denní karanténa zvířete, tj. Váš stálý dohled nad zvířetem.

Do 72 hodin po příjezdu musí být zvíře klinicky vyšetřeno veterinární lékařem na příznaky vztekliny a veterinární lékař provede označení zvířete mikročipem (nemá-li).

Transport do České republiky z hranic

Transport do České republiky je zajišťován skoro ze všech hranic Ukrajiny se Slovenskou republikou a s Polskem. Většina transportů bude zdarma prostřednictvím autobusových a vlakových linek.

Mnoho dobrovolníků pro Vás zajistí transport do České republiky zdarma např. zde.

Na hranicích se možná setkáte také s českými policisty. Nemějte z nich obavy, jsou tam proto, aby Vás zaregistrovali a zajistili Vaše bezpečí. Poté, co si od Vás vezmou základní informace, budete moci pokračovat dále ve Vaší cestě.

Top